Nespravedlnost!

Je to velká životní nespravedlnost, když si chlap najde jinou ženu. Když ho manželka opečovávala, žehlila košile a utěšovala, když se mu v práci zrovna nedařilo. A teď tohle. Nevděčník jeden!

„A to si chce vzít o víkendu děti. Prý je bude seznamovat s tou jeho novou slečnou. Ani náhodou! Děti neuvidí nejmíň do rozvodu. A pak vlastně také ne. Já mu dám střídavou výchovu! V životě neudělal dětem svačinu. Neví, jakou mají doktorku či zubaře. Na rodičovská sdružení nechodil, úkoly s nimi nedělal. Já mu to vytmavím!“

Dámy, zkuste to vzít z jiného konce.

Zkuste mu říct: „Tak jo, to je dobrý nápad. Nenapadlo mě, že by sis na střídavou výchovu troufl.  Ale pojďme to zkusit! Aspoň si budu moct udělat v práci ten intenzivní kurz, budu mít čas na cvičení a na kamarádky a odpočinu si od domácích prací a vaření. To bude super!“

Proč si vlastně myslíte, že vaše děti v přítomnosti nové partnerky otce přijdou k morální či jiné úhoně? Bude tam společně s nimi otec a ten je svéprávný. Vybrala jste si ho za tatínka svých dětí, pamatujete?

Měl by otec vašich dětí svoji novou partnerku schovat na víkend do sklepa a dělat, že neexistuje?

Myslíte si, že ona se vašich děti a víkendu s nimi nemůže dočkat? Že si o víkendu neumí udělat lepší program? Pokud má ráda děti a chtěla by s nimi o víkendu trávit čas, tak si najde placenou brigádu v nějakém dětském koutku či raději pohlídá děti kamarádce, která jí bude vděčná a děti na ni nebudou koukat jako na kobru, která jim chce „sežrat tatínka“.

Děti tohle vaše nastavení velmi citlivě vnímají.

Vím, že je to velmi těžké připustit si, že vaše manželství je v troskách. Že vaše sebevědomí je na nule a že nevíte, jak dál. A že za to může ten, kterému jste tak věřila. Že chcete, aby se trápil a ne se chlubil svým „novým štěstím“.

Cesta dál ale nevede přes naschvály a pomsty a podpásovky. Je ten pravý čas být za dámu.

Raději si představte, jak ta slečna se po celotýdenním úsilí v práci těší na víkend, že si ráno přispí a užije si společenský či romantický večer. A místo toho bude v sobotu ráno uklízet, protože přijde ta „vzácná návštěva“. Taky bude vymýšlet zábavný program, aby si šplhla. Na oběd se půjde na pizzu a večer se bude koukat na telku na nějaký nezábavný program, který je vhodný pro děti. Když začnou dávat něco zajímavějšího, tak se musí jít spát. Ani víno si raději nedá, co kdyby to děti řekly mamince. V neděli ráno si fakt nepřispí, vaše zlatíčka vstávají brzy a trvají na TV programu pro děti. Nejpozději v poledne toho bude mít slečna zřejmě plné zuby a na další víkend pojede raději s kamarádkou pryč z města nebo na návštěvu k rodičům. To se ovšem tak často praktikovat nedá. A navíc – určitě chce mít přece miminko!

Pak přijde slabá chvilka, ve které si sečte otcem poskytované alimenty se vstupným do kina a útratou v pizzerii a vynásobí roky, které zbývají vašim dětem do plnoletosti. Dojde jí, že tatínek bude brát děti na dovolenou a kupovat jim dárky k narozeninám a k vánocům. Možná platit i letní tábory a rovnátka. A dojde jí, že když si každý druhý víkend nepřispí a nedá si večer víno, je to nejmenší.

A co teprve pokud se její vyvolený vytasí s  „vynikajícím nápadem“ režimu střídavé výchovy.

Vyvstane zásadní otázka: „Mám já tohle zapotřebí?“

Divíte se, že se tyto vztahy často do roka rozpadnou? To je statistika, dámy…. Mimochodem, většina rodin, kde se dohodnou na střídavé výchově nebo ji mají soudem nařízenou, přibližně po roce přechází na jiný model styku rodičů a dětí.

A ať vztah vašeho bývalého muže dopadne jakkoliv, vám zůstanou liché víkendy, kdy si za a) můžete přispat a za b) večer si dát víno a když se s kamarádkou zapovídáte, pít ho třeba do rána. Nebo ho pít s tím hezounem, který vás pozval k baru. Ale to už je zase jiná pohádka….

 

 

Veronika Hájková
Jsem sociálně právní poradce. Fascinují mě příběhy lidí a vše, co s nimi souvisí. Vím, že vztahy nejsou vždy radostné a šťastné, jak bychom si přáli. Proto tu chci být pro lidi, kteří hledají řešení svých trápení a ocení lidský přístup. A hlavně – věřím v dobré konce... Můj příběh si přečtěte zde >>